Celulit in več o tem

Celulit in ostale indikacije


Celulit

Celulit, ali kot ga pogosto tudi poimenujemo videz “pomarančaste” kože, je zelo razširjen problem, ki v večini prizadane le ženske.

Zakaj, po večini, celulit prizadne le ženske?

Največkrat pride do nastanka celulita zaradi povečanja maščobnih zalog okoli zadnjice in stegen, ter zaradi starostnih procesov v koži, ki povzročijo tanjšanje kolagenskih plasti.  Ta pred-dispozicija je genetska in je povezana s strukturo vezivnega tkiva žensk, in z večjim številom maščobnih celic shranjenih v maščobnem tkivu ženske: ženske imajo 21 do 22 biljonov maščobnih celic, moški samo 17 do 18.  Maščobne rezerve služijo kot zaloga energije med nosečnostjo, prav tako pa v maščobno tkivo ženske hitreje in lažje shranjuje maščobo. Struktura in stanje vezivnega tkiva pri moških in ženskah je prav tako različna. Tako dobimo še en razlog za tipičen videz celulita. Medtem ko pregrade vezivnega tkiva pri moških tečejo prečno, pri ženskah le te potekajo pravokotno glede na površino kože.     

Kako se celulit pojavi?

Neravnovesje med produkcijo maščob (lipogeneza) in razpadanjem maščob (lipoliza) znotraj celic vodi do nastajanja velikih maščobnih celic, ki se izbočijo proti površini kože, kar daje koži tipičen “pomarančast” videz. Zelo napete in ne-elastične pregrade v vezivnem tkivu ženske se ne zmorejo prilagajati povečanju volumna v okoljskem maščobnem tkivu, kar še dodatno pospeši nastajanje celulita.  
Povečanje maščobnih celic poveča pritisk v tkivu, kar ima za posledico zamanjšanje mikrocirkulacije, le to pa vpliva na znižano lipolizo.  Čez čas se pojavi edem in lokalno vnetje in v naprednem stanju celulita pride do pojava tipičnih fibroznih vozličev.
mascobne_obloge_brez_celulitaSpremembe v hormonskem ravnovesju, na primer med menopavzo, lahko dodatno pospešijo nastajanje celulita. Ker je koža, še posebej pa koža ženske, organ, ki je zelo odvisen od hormonskih sprememb v hormonskem ravnovesju, pride do sprememb v strukturi kože.  Poleg sprememb v hormonskem ravnovesju, ki pospešujejo staranje kože pride tudi do tega, da koža postane bolj ohlapna, je bolj izsušena in izgublja svežino ter napetost.
Z izgubo estrogena med menopavzo upada nastanek novih kolagenskih vlaken, novo nastala vlakna pa so slabše kvalitete. Zmanjšano število kolagenskih vlaken, ki so slabše kvalitete in pa manjše število elastičnih vlaken v koži vodi do ohlapnosti epidermisa, medtem ko podkožje postaja trdnejše. Obrambne sile kože se zmanjšajo tudi zaradi zaradi različnih procesov staranja. Kajenje, stress, slaba dieta ali prevelika teža dodatno pospešujejo procese stranja in pojavnost celulita. 
Potrebno pa je dodati še en faktor, ki zmanjšuje mikrocerkulacijo kože. In to je v vse bolj prisoten sedeč način življenja. Zmanjšan pretok krvi privede do zmanjšanja prenosa kisika in hranilnih snovi do celic, maščobne zaloge se še bolj pospešeno nalagajo, in če se process nadaljuje privede do vidnih sprememb na koži. Do celulita.

Ali poznamo različne stopnje celulita?

Za merjenje resnosti celulita najpogosteje uporabljamo Nürnberger-Müller skalo, ki kategorizira celulit v štiri različne stopnje: 
- Stopnja 0: Ni jamic in nepravilnosti kože, ko je le ta stisnjena ;
- Stopnja I: Ni spontano vidnih sprememb na koži, videz “pomarančaste” kože je viden šele, ko je koža zelo stisnjena ali pa oseba sedi na trdi površini;
- Stopnja II: “Pomarančasta” koža je vidna kadar oseba stoji in ne takrat ko leži;
- Stopnja III: Videz “pomarančaste” kože je prisoten takrat ko oseba stoji ali leži;


Literatura:

- G. Sattler, U. Pohl, K. Raegener: Pilotstudie Akustische Wellen Therapie (AWT) bei Cellulite, Ästhetische Dermatologie 2-2008, S.16-25
- C. Christ, R. Brenke, G. Sattler et al.: Steigerung der Hautelastizität und Revitalisierung der Dermis bei Cellulite und Bindegewebsschwäche durch die extrakorporale Acoustic-Wave-Therapy (AWT), Ästhetische Dermatologie 1-2008, S.2-10